Návrat Jiřího Bělohlávka
V říjnu 2012 se po téměř dvou dekádách vrací k České filharmonii jako její šéfdirigent a umělecký ředitel Jiří Bělohlávek. Po období nejistot a turbulencí je Bělohlávkova umělecká vize kotvou i majákem zároveň. Ve spolupráci s novým managementem dostává důležité impulzy a zejména řád nejen repertoár orchestru, ale také zájezdová, nahrávací a nově také edukační činnost. Jakýmsi programovým prohlášením je komplet symfonií Antonína Dvořáka (doplněný třemi instrumentálními koncerty), který pod taktovkou Jiřího Bělohlávka zní na koncertech, ale zároveň ho nahrává a s celosvětovým ohlasem vydává Decca Classics. Se svým šéfdirigentem se Česká filharmonie vrací na důležitá koncertní pódia: do newyorské Carnegie Hall, londýnské Royal Festival Hall, vídeňského Musikvereinu a Konzerthausu. Bělohlávek se stává garantem činnosti Orchestrální akademie, podporující novou generaci orchestrálních hudebníků, zaštiťuje skladatelskou a interpretační soutěž, pracuje ale také s žáky ZUŠ či romským sborem Čhavorenge.
K památným koncertům patří provedení Janáčkovy Jenůfy s Karitou Mattilou a Martinů jednoaktovky Čím lidé žijí, Bělohlávkova umělecká spolupráce s Yo-Yo Mou, Joshuou Bellem, Hélène Grimaud, Jean-Yvesem Thibaudetem, Nikolajem Znaiderem, Alisou Weilerstein, Kirillem Gersteinem či Behzodem Abduraimovem. Jiří Bělohlávek nastudoval Janáčkovu Glagolskou mši v původním znění z roku 1927, pro dětské publikum se představil jako šéfkouzelník Bělokněžník, na jednom z nově pořádaných open-air koncertů vystoupil s Bobby McFerrinem, pravidelně spolupracoval s Alicí Nellis a Markem Ebenem na edukativní Zkoušce orchestru. Jiří Bělohlávek dirigoval s Českou filharmonií celkem 269 koncertů, z toho 155 na zájezdech v zahraničí.
V únoru 2013 s Českou filharmonií poprvé vystoupil Semjon Byčkov, který se posléze stal uměleckým ředitelem Čajkovského projektu, spočívajícím v nahrávce kompletu Čajkovského symfonií. Dalšími umělci, kteří s orchestrem v letech 2012–2017 spolupracovali, byli například dirigenti Manfred Honeck, Stéphane Denève, Sakari Oramo, Petr Altrichter, Peter Eotvös, Valerij Gergijev, Lahav Shani či Cristian Macelaru, pěvci Bryn Terfel a Plácido Domingo, houslistky Anne-Sophie Mutter a Hillary Hahn, klavíristé Emanuel Ax či Katia a Marielle Labèque, violoncellista Gautier Capuçon, trumpetista Wynton Marsalis; z českých umělců Josef Špaček, Jan Martiník, Adam Plachetka či Radek Baborák.
Jiří Bělohlávek zemřel po dlouhé, těžké nemoci 31. května 2017. Jeden z mladých účastníků Společného orchestru filharmoniků a žáků základních uměleckých škol popsal působení Jiřího Bělohlávka slovy: „Vše co dělal, dělal z lásky, veškerá svá rozhodnutí dělal tak, jak si myslel, že to bude nejlepší. Když jsme ladili, neladili jsme jen nástroje. Ladili jsme svá srdce. A on byl ten, kdo měl na toto ladičku.“ Na koncertě k uctění památky Jiřího Bělohlávka zaznělo Dvořákovo Stabat mater.

Jiří Bělohlávek na smínku z roku 2015