Hledat

Rudolfinum


Česká filharmonie a Rudolfinum patří k sobě skoro od začátku. Už v roce 1896 tu odehrála svůj první koncert a společně s Českým spolkem pro komorní hudbu, který je její součástí, zde sídlí od roku 1946 až dodnes.

Obrázek heroimage.png

Místo, kde to žije

1 000+
Koncertů, výstav a vzdělávacích programů ročně
1 000+
Návštěvníků každý den
2
Koncertní sály a profesionální televizní studio
32
Soch na terase a úchvatný výhled na Prahu

Česká filharmonie tu je doma 


Pořádá koncerty

Symfonický orchestr České filharmonie v Rudolfinu zkouší a vystupuje. Dvořákova a Sukova síň jsou jeho domovskou scénou. 

Vzdělává a kultivuje

ČF jako instituce tu kromě koncertů pořádá na 400 vzdělávacích programů pro školy, pedagogy i širokou veřejnost ročně. 

Realizuje nahrávky

V moderním televizním studiu zaznamenává a přenáší své koncerty.  Vznikají tu audio i video nahrávky pro světová vydavatelství, např. Pentatone. 

A s láskou pečuje

Jako správce zajišťuje každodenní údržbu, provoz a rozvoj budovy. Stará se nejen o exteriér, ale i stovku místností, kilometry chodeb a veškeré technologie. 

A spolu s ní


Český spolek pro komorní hudbu

Jedna z nejstarších hudebních institucí vznikla již v roce 1894. Na svém repertoáru má klasické domácí a světové skladby i soudobou komorní hudbu. Hraje 28 koncertů ročně ve Dvořákově a Sukově síni nebo v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci.

Galerie Rudolfinum

Galerie byla založena v roce 1994 a je samostatným hospodářským celkem ČF. Každý rok pořádá tři až čtyři výstavy zaměřené na současné moderní umění, dále organizuje přednášky, semináře, divadelní představení a filmové projekce. 

Atraktivní místo pro nezapomenutelné události 

Atraktivní místo pro nezapomenutelné události 

V Rudolfinu můžete uspořádat galavečer, konferenci, recepci, firemní prezentaci i jakoukoli slavnost. Záleží jen na vás, jestli si pronajmete celou budovu, do které se pohodlně vejde více než 1 500 lidí, nebo jen vybrané prostory od Dvořákovy síně po Prezidentský salonek. Všechny mají osobitý interiér a atmosféru. 

Catering Rudolfinum – koncert pro všechny smysly 

Catering Rudolfinum – koncert pro všechny smysly 

Připravíme pro vás slavnostní menu, raut i drobné pohoštění pro jakoukoli událost, co u nás pořádáte. Gastronomické služby na klíč v Rudolfinu zajišťuje společnost Catering KM. Tvoří ji Kalina Catering v čele se známým šéfkuchařem Mirkem Kalinou a společnost Maximum Services, která se postará o veškeré vybavení až pro 600 hostů. 

Nahrávací studio pro zvuk světového formátu 

Nahrávací studio pro zvuk světového formátu 

Zázemí profesionálního studia, kde vznikají nahrávky České filharmonie, můžete využít i vy. Čeká na vás veškeré vybavení od mikrofonů po software pro nahrávání a editaci. Se studiem je propojena jak Dvořákova, tak Sukova síň – obě vynikají skvělou akustikou i dozvukem. Ať už plánujete pořizovat studiovou, nebo živou nahrávku s publikem, jsou vám k dispozici.  

Z Dvořákovy síně až na střechu Rudolfina

Nabízíme komentované prohlídky, během kterých navštívíte Dvořákovu a Sukovu síň, reprezentativní salonky a pokud nám bude počasí přát, podíváte se i na terasu Rudolfina. Z ní si užijete krásný výhled na Prahu a také si budete moct zblízka prohlédnout 32 soch světových skladatelů. Dozvíte se zajímavé informace z historie i současného provozu budovy a bude prostor i pro vaše dotazy. 

Obrázek prohlidky.png

6 zajímavostí o budově

Po kom je budova pojmenovaná

Po kom je budova pojmenovaná

Rudolfinum bylo pojmenováno po následníkovi trůnu, korunním princi Rudolfovi. Stavbu iniciovala Česká spořitelna u příležitosti 50. výročí svého založení. 

Kdo je architekt budovy

Kdo je architekt budovy

Budova je dílem českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze, kteří se inspirovali koncertními sály a galeriemi v Německu, Belgii, Francii a Anglii. Problematiku akustiky probírali dokonce s Richardem Wagnerem. 

Kdy byl zahájen provoz

Kdy byl zahájen provoz

Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za účasti ředitele spořitelny, obou architektů a pražské honorace. Jen korunní princ se nemohl zúčastnit. 1. skladba, která zde zazněla, byla Svěcení domu od Ludwiga van Beethovena.

Kdy se zde hrál první koncert

Kdy se zde hrál první koncert

V sobotu 4. ledna 1896 se zde konal historicky první koncert České filharmonie, který dirigoval Antonín Dvořák. Uvedl své skladby: 3. slovanskou rapsodii As dur, Biblické písně č. 1–5, předehru Othello a 9. symfonii Z Nového světa. 

Rudolfinum jako sídlo legislativního orgánu

Rudolfinum jako sídlo legislativního orgánu

Za první republiky bylo společně s Akademickým gymnáziem přebudováno na sídlo poslanecké sněmovny Národního shromáždění. V roce 1920, 1927 a 1934 tu byl zvolen Tomáš Garrigue Masaryk prezidentem Československé republiky.  

Rekonstrukce budovy

Rekonstrukce budovy

V letech 1989-1992 proběhla generální rekonstrukce pod vedením architekta Karla Pragera, během níž bylo pořízeno nové technické vybavení, vzduchotechnika, plynová kotelna a další potřebné zařízení. 

Příběhy z Rudolfina

Přečtěte si články, které vypravují o historii i současnosti Rudolfina. Čekají vás zajímavé a málo známé informace, třeba o zapomenuté řetězové lávce, dozvíte se, jak se měnilo náměstí Jana Palacha nebo jak Václav Havel zahajoval výstavu a že je ve Dvořákově síni zbrusu nové pódium.