Nenašli jsme žádné výsledky

Zkuste použít jiný výraz nebo kontaktujte náš Zákaznický servis.

Hledat

Dirigentka Dalia Stasevska zastoupí Franze Welser-Mösta


V abonentních koncertech 20.–22. 6. se do čela České filharmonie postaví šéfdirigentka Symfonického orchestru finského města Lahti, umělecká ředitelka Mezinárodního festivalu Jeana Sibelia a hlavní hostující dirigentka Symfonického orchestru BBC, Dalia Stasevska. Zastoupí dirigenta Franze Welser-Mösta, který se koncertů nezúčastní z důvodu nemoci. Program zůstává zachován.

Obrázek c4_dalia_stasevska_final_lores-min.jpg

Dalia Stasevska po konzervatoři ve finském Tampere vystudovala housle, violu a dirigování na Sibeliově Akademii. Nyní je známá nejen v severských zemích (narodila se sice na Ukrajině, ale od pěti let žije ve Finsku), ale po celé Evropě i v USA.

Pravidelně spolupracuje například s Newyorskou nebo Losangeleskou filharmonií, Sanfranciským symfonickým orchestrem; Nizozemským rozhlasovým orchestrem či Německým symfonickým orchestrem Berlín. Se Symfonickým orchestrem BBC podnikla na podzim 2022 turné do Japonska a už dvakrát se představila na zahajovacím koncertě BBC Proms. Nedávno také vyšlo jejich společné debutové album „Dalia’s Mixtape“, které odhaluje dirigentčinu fascinaci soudobou hudbou.

V posledních abonentních koncertech řady C Stasevska stane před publikem společně s Českou filharmonií a klavíristou Emanuelem Axem. Na programu je Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 25 C dur, který následuje symfonická báseň Finlandia Jeana Sibelia. Večer uzavře Sibeliova Symfonie č. 5.

„Se Sibeliovou hudbou jsem vyrůstala. Nedokážu tedy ani říct, kdy jsem jeho dílo slyšela poprvé. Jeho hudba byla stále kolem mě; je tedy mojí plnou součástí. Když ji diriguju, cítím se velice přirozeně.“

– Dalia Stasevska

Více o programu

zrušit

Nenašli jsme žádné výsledky

Zkuste použít jiný výraz nebo kontaktujte náš Zákaznický servis.